Hur ska vi egentligen gå till väga för att presentera och säja en idé? Det är just vad vår senaste trainee-utbildning i Stockholm handlade om. Jana Söderberg flydde från Östtyskland som 21-åring, och flyttade till Sverige 1997. För några veckor sedan höll hon en väldigt uppskattad utbildning för oss traineer som är en del utav ett flertal utbildningar som ingår i vårt trainee program.
Som vanligt blir man så pepp på livet av att träffa vår härliga traineegrupp, och inte nog med det bjöd Stockholm på sol och uteserveringspremiär när utbildningen ägde rum i slutet av april och i början av maj. Denna gång var vi nämligen tvungna att dela upp oss i två grupper om åtta för kursupplägget. Men Stockholmsgänget styrde upp middagar med båda grupperna, så trots att vi inte hade hela gänget samlat så blev det väldigt trevligt när vi sågs.
Då senaste utbildningstillfället med trainee-gruppen ägde rum i början utav februari i Hemavan kändes det som hög tid för oss att återses. Vi Stockholms-traineer fick i vilket fall möjligheten att vara med på middagen för båda kurstillfällena vilket var väldigt härligt då vi fick chansen att träffa på alla traineerna! Och som vi nämnt innan så är en av de stora fördelarna med trainee-programmet den fantastiska gemenskap vi har inom gruppen. Något som dessa träffar och utbildningar som vi går i och med programmet stärker än mer.
Utbildningen handlade om att Presentera och sälja en idé, som blogginläggets titel syftar till. Kursen är uppbyggd kring Janas bok ”Vad jag säger och vad du hör – om konsten att mötas”. Under två intensiva dagar fick vi öva på att presentera inför grupp, lära oss hur en presentation ska byggas upp för bästa resultat, att använda mottagarspråk, vikten av att bygga broar mellan människor och mycket mer. Jana lyckas blanda teori om aktuell hjärnforskning med praktiska övningar på ett väldigt inspirerande sätt vilket vi alla kommer ha med oss fortsättningsvis och i vår framtida karriär och utveckling.
Så med denna kursen i ryggen och det vi fick med oss så är vårt fredagstips som följer: nästa gång innan du ska på ett viktigt möte eller en presentation, ta med dig en sak som representerar och förstärker ditt argument. Det gör att mottagaren blir uppmärksam, kommer ihåg dig och det du ska presentera eller sälja in.
Slutligen om du vill bli lite extra inspirerad denna fredag? Gå in och lyssna på Janas sommarprat!
Annars hoppas vi att ni får världens härligaste helg, vi ska i vilket fall ut och njuta av sommaren som äntligen har kommit! Trevlig helg på er så hörs vi i nästa vecka!
//Maria Sturegård och Mikaela Landin Hellqvist, Traineer avdelning hus