Jag heter Kestutis Apanavicius och har varit en del av NCC i snart tjugo år. Under den tiden har jag haft möjlighet att utvecklas i flera olika roller, och de senaste åtta åren har jag arbetat som specialistinköpare för stommar. Det är ett spännande och dynamiskt uppdrag där jag får vara med i många projekt samtidigt.
Varför just stommar? Jag brukar kalla stommen för projektets ryggrad. Det är den som ger byggnaden styrka, stabilitet och form. Om vi inte får stommen rätt från början, riskerar hela projektet att påverkas negativt. Därför är tidig planering och genomtänkta inköpsbeslut avgörande – både när det gäller materialval, tidplan och budget.
Vad krävs för att lyckas som specialistinköpare?
Rollen handlar inte bara om siffror och avtal – det handlar minst lika mycket om människor. Jag samarbetar nära med konstruktörer, ingenjörer och kollegor från olika delar av organisationen. Min uppgift är att få alla att dra åt samma håll, samtidigt som jag ansvarar för att vi väljer rätt material och byggmetoder för stommen. När projektet är klart och alla inblandade är nöjda – då vet jag att jag har lyckats.
Ett exempel är våra projekt tillsammans med SSAB i Oxelösund. Under fyra års tid har vi genomfört flera projekt med olika avtalsformer. Det har krävt att vi enats om budget, tidplan och många andra parametrar – men när alla inköp var klara var alla parter nöjda.
Utmaningar och möjligheter
Tid och budget är nästan alltid en utmaning inom stominköp. Kunden vill ofta ha snabb leverans till lägsta möjliga kostnad. Just nu, med lågkonjunktur och svag krona, köper vi in mycket material lokalt i Sverige. Det är både kostnadseffektivt och bättre för miljön, eftersom vi minskar utsläppen från transporter.
Och jag måste säga – vi har det bästa projektteamet på NCC. Mina kollegor är riktiga stjärnor. Det är ett privilegium att få arbeta med dem varje dag.
Tack för att du läste! Jag hoppas att du fått en inblick i hur det är att arbeta som specialistinköpare inom byggbranschen.