Hej allihop! Nu är det min tur att ta över bloggen. Jag heter Felix Niklasson och tog examen från Chalmers här i somras. Just nu gör jag min första rotation på Oceana, som ni kommer att få läsa mer om i detta inlägg. Redan denna vecka väntar nästa steg, då kliver jag in i kalkylens värld på vårt kontor i Kineum-huset. Det ska bli både spännande och lärorikt att få fördjupa mig i en ny del av verksamheten och fortsätta utvecklas i min roll.
Tidigare erfarenheter
Efter branden på Oceana är NCC tillsammans med Liseberg med och bygger upp vattenparken igen. Att få vara en del av ett projekt där man inte börjar från noll, utan bygger igen med tidigare erfarenheter i ryggen, är både unikt och spännande.
En stor fördel med att bygga igen är all kunskap som redan finns. Det finns erfarenheter, lärdomar och dokumentation från tidigare skeden som ger oss ett starkt utgångsläge. Samtidigt innebär det också vissa utmaningar. Det är lätt att låsa sig vid tidigare lösningar och tänka att ”så här gjorde vi sist, då gör vi likadant igen”. I min roll får jag vara med och fundera på när det är rätt att återanvända gamla arbetssätt och när vi i stället behöver tänka om och hitta bättre eller mer anpassade lösningar.
Bilder från min vardag på Oceana.
Fartfylld vardag
Min vardag som arbetsledare är väldigt varierad. Ena dagen handlar det om planering och samordning i möten, nästa dag står jag ute i produktionen och försöker lösa mer praktiska frågor. Det kan till exempel handla om hur vi ska få in rutschkanorna i byggnaden, eller om något så detaljerat som vilken typ av infästning som faktiskt fungerar i den specifika och utsatta badhusmiljön. Just kombinationen av helhetsperspektiv och detaljnivå är något jag verkligen uppskattar.
En annan intressant del av projektet är samarbetet med våra sidoentreprenörer, det vill säga entreprenörer som Liseberg har upphandlat vid sidan av oss. I det här projektet gäller det bland annat de som bygger och monterar rutschkanorna. Det är specialiserade system som ska fungera tillsammans med resten av byggnaden, vilket ställer höga krav på samordning, tydlig kommunikation och planering. Att få insyn i deras arbete och samtidigt få alla delar att fungera ihop är både utmanande och väldigt lärorikt.
Bygga Vattenpark
Jag har också fått ta del av utbildning och kunskap kring vad som är extra viktigt vid byggnation av badhus. Det har gett mig en bättre förståelse för risker och kritiska moment, något jag tar med mig in i det dagliga arbetet.
Att få vara med och bygga upp Oceana igen känns meningsfullt, och jag lär mig nya saker varje dag. Det ska bli spännande att följa hur projektet utvecklas och färdigställs.
Tack för att du har läst, ni kommer få höra mer om min resa framöver.
Som min numera kollega och tidigare trainee brukade säga:
Ha de gött, Haj!
Lars H
6 februari, 2026 14:30Mycket bra jobbat här på Oceana.