När jag fick veta att jag fått plats på SLP blev jag glad och stolt över att få denna möjlighet till utbildning och nätverkande med NCC-kollegor från alla affärsområden. Jag hade hört mycket positivt från tidigare deltagare och såg fram emot utbildningen.
Strategiskt ledarskapsprogram i sex delar
Programmet är indelat i sex moduler och de flesta gånger har vi träffats i två till tre dagar. Vi har fått ta del av intressanta föreläsare med riktigt hög klass. Vid första träffen fick vi lyssna till Kjell A Nordström, en föreläsning om omvärldsbevakning och vart vi är på väg som verkligen inspirerade. Föreläsningarna har varvats med grupparbeten och frågeställningar där vi fått diskutera och redovisa i grupp. Vi har tagit del av varandras kunskaper och erfarenheter och fått lyssna på insikter från andra affärsområden och roller inom NCC.
Givande och rolig affärsutmaning
En del i programmet är att arbeta med en affärsutmaning. Vi delades in i grupper och tilldelades varsin sponsor för ämnet. Min grupp fick en utmaning inom det strategiska utvecklingsinitiativet ”Integrerad leverantörskedja”. Hur kan NCC dra nytta av att vara det stora bolaget inom inköp i en decentraliserad verksamhet?
Det var en utmaning i sig att i grupp hitta tiden att gemensamt arbeta med detta med kollegor från olika delar av Norden, men jag tycker att vi hittade bra sätt att mötas både digitalt och fysiskt. Vi har intervjuat, skickat ut enkäter, analyserat och bollat med vår sponsor Josefin Hakkarainen, Business transformation manager på Inköp. Det har varit givande och roligt.
Resultatet av vad vi kom fram till presenterades för inbjudna vid finalen på programmet. Vi kommer även att redovisa vårt arbete för NCC Purchasing management team.
Många nya idéer och värd all tid
SLP har tagit mycket tid i anspråk under dessa månader, och det har ibland varit svårt att få ihop allt med mycket frånvaro från den dagliga verksamheten, men det var det absolut värt. Jag tar med mig mycket till mitt dagliga arbete som produktionschef inom Building.
Om jag ska plocka ut något som jag kommer att använda direkt i mitt arbete så är det delar av det jag lärt mig inom strategi, ekonomi och presentationsteknik. När jag tittar tillbaka i mina anteckningar så är det många stjärnor och pilar och anteckningar över idéer som kom upp när jag lyssnade på föreläsningarna. Dessa ska jag nu ta itu med och förverkliga.
Programmet infriade verkligen mina förväntningar och jag är tacksam för förmånen att ha varit en del i NCC:s Strategic Leadership Program 2023. Vid avslutningen kände jag först ”äntligen slut, nu får jag mer tid”, men sen kände jag tomhet och att jag ville lära mer. Och det är ju det fina med ledarskap att man hela tiden kan utvecklas och inspireras av varandra.