Nu är det äntligen dags att sparka i gång 2026 med årets första blogginlägg för MTP2025, och det är jag som har fått äran och förtroendet att skriva det. Efter fem år på universitetet var det äntligen dags att få applicera mina kunskaper i praktiken, som inköpstrainee på NCC. Min första rotation har jag däremot spenderat inom produktion på station Hagastaden, vilket är en ny tunnelbanestation i Stockholm. Det har varit tre fantastiska månader där jag har fått testa på otroligt mycket.
Första tiden i byggbranschen
Från starten hade jag väldigt begränsad förståelse för hur produktion går till på en byggarbetsplats, men med stor nyfikenhet och en massa frågor har jag kunnat lära mig väldigt mycket. Några av frågorna jag ställde var: ”Vad är ett schakt?”, ”Vad är skillnaden mellan en hjullastare och en grävmaskin?” och ”Finns det fler än en betongsort?”. Nu, efter rotationen, känner jag att jag har ett svar på frågorna. Vilket innebär att jag vet att det finns fler än en betongsort, att grävmaskinen gräver, hjullastaren flyttar på saker och att ett schakt är typ en grop. Slutsatser som även generativ AI drog efter att jag skummat igenom första meningen i svaret. Sen har jag även haft möjlighet att vara med i planering och genomförande av flera olika uppgifter. Allt från att lägga vattenledningar och asfaltera körbanor till betonggjutning, bergborrning och att lägga plattor på trottoarer. Jag tycker att variationen av uppgifter, stor nyfikenhet och väldigt hjälpsamma kollegor har gett mig en väldigt god förståelse av produktion på väldigt kort tid, och det är jag otroligt tacksam för.
Höjdpunkter i rotationen
Höjdpunkten under rotationen har varit att se när större arbetsmoment genomförs och slutligen blir en färdig produkt. När jag landade på arbetsplatsen var det mitt i ett återställningsarbete av en väg, och under tiden som jag var på platsen har vi hunnit med att lägga ledningar, fylla upp och packa marken, asfaltera, linjemåla för att slutligen lämna över en färdig väg som nu är i gång för trafik. En uppgift som jag snabbt insåg krävde mer än att bara hälla på lite jord och asfaltera, utan det är många olika moment och uppgifter som måste genomföras för att det ska bli säkert och korrekt utfört. Något som ställt höga krav på planering, samordning och kommunikation, men som i slutändan lett till en riktigt bra slutprodukt som var väldigt kul att uppleva. Jag tror att mina upplevelser och lärdomar kommer vara till stor hjälp i framtida rotationer och i min resa i byggbranschen.
Nya äventyr
För nu har jag nämligen plockat upp väskan, tagit av varselkläderna och klivit ut på nästa resa. Det är såklart med lite sorg jag lämnar station Hagastaden, men med stor spänning och nyfikenhet jag rör mig in i nästa rotation inom kategoristyrning. Det får ni läsa mer om i nästa inlägg – vi ses snart igen!
/Erik Holm
